Auction 54 / Books, autographs and manuscripts

tue 8 OCTOBER -  thu 10 OCTOBER 2024
Lot 63

Le malattie della testa e del torace

Medicina

Ad Universam Medicinae Praxim Tractatus.

Non datato, ma fine XVII-inizio XVIII secolo.

Manoscritto cartaceo a inchiostro bruno. Carte 73 e 64 (e 13 carte bianche all’interno del manoscritto e in fine). Testo in latino. Controguardie con strappi e segno di matita viola su una carta bianca iniziale. Cartonatura antica. Dimensioni mm 150 x 200 mm.

Trattato di medicina diviso in due parti distinte, a loro volta divise capitoli specifici. La prima parte esamina le malattie della testa, la seconda le malattie del torace. Nel testo anche alcune ricette per curare i mali. Pars I: de capitis morbis – Cap. I de cephalalgia, ubide dolore in genere. Cap. II de spasmo, sive convulsione. Cap. III de epilepsia, et motibus convulsivis. Cap. IV de vertigine. Cap.V de apoplexia. Cap.VI de paralysi sive resolutione. Cap. VII de catalepsi et extasi. Cap. VIII de affectibus soporosis. Cap. IX de delirio et primo de iis, qui febre conjunguntur. Cap. X de deliriis, sine febre, de mania scilicet, et melancholia. Cap. XI de catharrho. Cap. XII de affectibus oculorum. Cap. XIII de dentium affectibus. Cap. XIV de narium haemorrhagia. Cap. XV de aurium sibilo et surditate. [Pars II]: Cap.I de angina, ac de eius differentia, et natura. Cap. II de pleuritide. Cap. III de peripneumonia. Cap. IV de sputo sanguinis. Cap. V de embyemate. Cap.VI de phshis pulmonali, sive tabe. Cap. VII de tussi. Cap.VIII de variis respirationis lesionibus. Cap. IX de hydrope pulmonalis sive pectoris. Cap. X de affectione cordis, et primo de syncope. Cap. XI et ultimum, ubi de cordis palpitatione.

Place bid