Auction 54 / Books, autographs and manuscripts

tue 8 OCTOBER -  thu 10 OCTOBER 2024
De Deo Creatore Commentarius Tertius In Prima Partem Cathechismi Romani. Religione  [..]
Lot 67
Religione

De Deo Creatore Commentarius Tertius In Prima Partem Cathechismi Romani.

XVIII secolo.

Manoscritto cartaceo a inchiostro nero, in latino. Pagine [2] 944 [6] (oltre alcune bianche a divisione degli argomenti). Legatura coeva in piena pergamena con segni del tempo. Testo in condizioni più che buone. Dimensioni 150x210 mm.

Corposo trattato di argomento religioso, ampiamente chiosato ai margini. È suddiviso in parti e capitoli e corredato di indice finale, molto dettagliato. Gli argomenti (abbreviati) sono: De Creatione in genere; De Immortalitate; De scientia; De subjectione inferioris appetitus; De anima Humana; De reparatore generis humanis Christo Iesu; De peccato originali eiusque transfusione in Posteros; De immunitate Beatae Mariae Virginis; De poena originalis pecci; De Christo reparatore eiusque necessitate; De Communione idiomatum; De Christi proprietatibus; De Ch. Sacerdote et Hostia; De Ch. Capite Ecclesiae; De Ch. Rege et Judice; De Ch. Redemptore; De reparatione generis humani; De modus repationae saluti humanae; De effectibus reparationis; De merito Christi; De supremo fructu reparationis; De renovatione hominis; De Gratia Christi; De necessitate Gratiae; De divisione Gratiae; De indole Gratiae; De Gratiae efficacia.

Place bid