tue 3 OCTOBER 2023
Lot 67

Il diritto ecclesiastico: dalla censura ai sortilegi

Trium Librorum Institutionis Juris Pontificii.

Non datato, ma fine XVIII secolo.

Manoscritto a inchiostro bruno. Carte 101 numerate da antica mano. Testo in latino. Buona conservazione. Ex libri al contropiatto. Legatura in pergamena antica. Dimensioni: 277x200 mm.

Il testo è preceduto da una Prefatio e articolato in 3 libri, a loro volta suddivisi in titoli, capitoli e parti. I titoli dei 3 libri sono: c. 3 Liber Primus / Pontificiarum Institutionum / Sive De Ecclesis Personis / Argumentum libri Primi - c. 36: Liber Secundus / Pontificiarum Institutionum / Sive / De Rebus Ecclesiasticis / Argumentum / Libri Secundi Pontificium Institutionum - C. 66: Liber Tertius / Pontificiarum Institutionum / Sive / De Judicijs Ecceliasticis / Argumentum / Libri Tertij Canonicarum Institutionum. Tra gli argomenti: De jure Divino, De Clericis Constitutis in Ordine, De Clericis Constitutis in Grade, De vita et honestate, de exercitio et cohabitatione nec non residentia Clericorum, Clericos et Laicos, De Irregolaritate ex Delicto, De rebus sacris [...] consecratione, Pollutione et Repugnatione, [...] Hospitalis et Sepulcris, De Sacramento Baptismatis, De Confirmationis Sacramento, De Sacramento Eucharistie, De Sacramento Penitentiae, De Sacramento Extrema Untionis, De Sacramento Matrimonij, De Periculis Clericorum, De Decimis, De Dolo et Contumacia, De Libris Contestatione, De Juramento Calumnis, De Judicijs Ecclesiasticis Criminalibus, De Crimine Simonie, De Heresi et Apostasia, De Sacrilegis, Sortilegis et Blasphemia sive Maldicentia, De Censuris Ecclesiasticis ecc.