Auction 54 / Books, autographs and manuscripts

tue 8 OCTOBER -  thu 10 OCTOBER 2024
Lot 78

Trattato di medicina

Medicina

Theoria / Humana Ad Mechanices rationem exposita.

Datato 1757.

Manoscritto a inchiostro bruno. Carte [227], [4] bianche. Testo in latino. Ex libris D.r Phisici D. Vincentii Saxi Corati. Legatura in pergamena dell’epoca. Dimensioni: 205x153 mm.

Ampio trattato di medicina, suddiviso in 10 Dissertatio - cui seguono altri 4 non numerate - e in Capitoli. Tra gli argomenti: De Hominis generatione et procreatione; Quomodo contigat Hominis canceptio in Utero Muliebri; Quomodo partes ex primis delineamentis post foecundationem ulterius perficiantur; Partu Naturali; Vita, situm viis nutritionis et partium evolutione foetus in utero; De requisitis ad partum Muliebrem sive hominis nativitatem necessariis; De Mostris, De Respiratione; Se sanguinis; De Motu cordis; De suctione lactis; De Masticatione; De alimentorum digestione; Variae opinionem circa linguorum secretiones; De Nustritionis Materia; De sensationibus; De Sonno et Vigilia; De moto muscolari; De spiritus animalibus ecc.

Place bid